Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspberry Pi 2 и Коди медия център
#1
[Изображение: roIY6M.jpg]

Raspberry Pi 2 - Едва ли има някой, който не е чувал за него. РП2 поддържа голям брой операционни системи - Raspbian, Ubuntu Mate, Windows 10 IOT (без графичен интерфейс), PI NET, Risc OS, OpenELEC и OSMC. Последните две предлагат вградена инсталация на Коди и поддържат автоматично стартиране на Коди медиа център, което е перфектния вариант за начинаещи. Заради ниското си потребление на ток (макс 1.8A в зависимост от това колко неща сте включили към USB хъбовете му), РП2 може да бъде включен директно към някой от USB портовете на вашият телевизор, а ко не искате да спира всеки път, когато изгасяте телевизора може да го включите към отделно захранване. Почти всяко зарядно за телефон върши работа.

РП2 има слот за microSD карта (макс 64GB) и 4 USB входа за свързване на всякакви устройства. Например - WiFi антенка, мишка, клавиатура и външен хард диск. Устройството идва с вграден HDMI-Consumer Electronics Control (HDMI-CEC) controller. Накратко, HDMI-CEC е технология, която позволява на различни устройства свързани с HDMI кабел да комуникират по между си. Това е изключително полезно, защото ви позволява да командвате Коди с дистанционното на вашият телевизор - естествено ако той поддържа HDMI-CEC. 

Всички адони, които тествах работят перфектно, включително Plexus, което означава поддръжка на Acestream/Sopcast стриймове.

Цена: 35$, но естествено в България не може да бъде намерен на тази цена. Най-лесно може би е покупката от някой от китайските сайтове - като например DX (Реклама Smile ), които го предлагат с безплатна доставка на цена от около 40 евро. Друг вариант е от Англия. Не намерих магазин в България, който да го предлага и да го има в наличност.

Предимства: 
Никса цена
Малък размер
Безшумно
Нищожно потребление на ток
Поддръжка от огромна общност от любители и професионалисти

Недостатъци:
Не поддържа eMMC карти
Няма вграден WiFi модул
Официално, не поддържа Андроид

Тествано с: 
OpenELEC 6.0
Автоматичен старт в режим Коди: Да, по подразбиране
Ниво на сложност на първоначална кофигурация: Ниско
Видео кодеци: засега никакви проблеми
Аудио кодеци: засега никакви проблеми
1080p HD плейбек: работи
HDMI-CEC (тестван с ТВ Самсунг LE32B650): работи
IR Remote module: няма
Pulsar Addon: работи
Plexus Addon: работи
Acestream/Sopcast engine: работи
Торент клиент с уеб интерфейс: не е тестван

OSMC
Автоматичен старт в режим Коди: Да, по подразбиране
Ниво на сложност на първоначална кофигурация: Ниско
Видео кодеци: засега никакви проблеми
Аудио кодеци: засега никакви проблеми
1080p HD плейбек: работи
HDMI-CEC (тестван с ТВ Самсунг LE32B650): работи
IR Remote module: няма
Pulsar Addon: работи
Plexus Addon: не работи
Acestream/Sopcast engine: не работи
Торент клиент с уеб интерфейс: Transmission
Отговори
#2
Само да вметна за тези който още не са се сдобили с това чудо Smile



Преди всичко, какво е Raspberry Pi?
[Изображение: 200px-Raspberry_Pi_Logo-0b63e576aaf92a8a.png]
Raspberry Pi е едноплатков мини компютър създаден през 2012 година в Англия от Raspberry Pi Foundation.
Неговата основна цел е да подпомогне развитието на младите хора в сферата на информационните технологии.
Компютърът е с размерите на една кредитна карта и към настоящият момент има произведени Raspberry Pi 1 (модел A,B и B+) и Raspberry Pi 2 (модел B).
От появата си на бял свят през 29 Февруари 2012 година, са продадени повече от 4 милиона бройки по цял свят.

2.
За какво служи?
[Изображение: 200px-Raspberry_Pi_Logo-0b63e576aaf92a8a.png]
Браузване в мрежата, проверка на пощата, чат, да играете игри
Да се научите да програмирате
Да научите Linux
Сървър:
– Web server
– FTP server
– Email server
– BitTorrent server
– Home Media Center
– Minecraft сървър
– Вържете няколко Raspberry Pi и си направете собствен cluster
Приложения в ежедневието:
– Датчик за движение
– Да показва температурата в стаята
– Да затваря врата на спалнята Ви при определени условия
И още много, много други! Единственото ограничение е вашата креативност!

3.
Защо точно Raspberry Pi?
[Изображение: 200px-Raspberry_Pi_Logo-0b63e576aaf92a8a.png]
Това, което отличава Raspberry Pi е неговата достъпна цена и технически параметри.
Цена: 70 лева.
Процесор: ARM1176 @ 700Mhz (Процесор използван в мобилните устройства)
Памет: 512MB (Споделена с Видео картата)
Видео карта: Broadcom @250Mhz
USB: 2 USB 2.0 порта
3.5mm jack
HDMI с поддръжка на 1080p
Съхранение на данни: SD карта /с възможност за закачане на флашка или външен хард диск/
Мрежови чип: 10/100Mbit
*Описаните технически параметри са за версия B !


Това е кратка информация за това малко чудо. Всеки въпрос свързан с него може да се споделя в тази тема ако зачистят въпросите и има голяма заинтересованост към устройството ще направим отделен раздел за него.
Отговори
#3
И аз бях много довелен от Малинката с OSMC, но го превърнах в уеб сървър защото не ми работеха аддоните p2p-steam, Plexus, Pulsar и нямаше как да гледам Acestream/Soapcast събития на живо ...
Можеш ли да потвърдиш например дали някой от горните работи или например дали Zelka Magnet Video работи под OSMC?
Отговори
#4
За съжаление и при мен нищо от изброеното не работи p2p-stream, Plexus, Pulsar, Zelka нито едно , много исках да подкарам AceStream Engine но така и не успях но не се отказвам ще го мъча, вместо Zelka ползвам XBMCTorrent и оттам си гледам филми онлайн има добавени 6-7сайта и свалям субтитри директно на Български от opensubtitles.org и всичко е 6 но за другите 3 не мога да намеря заместител така де корена Engine-то на acestream-a иначе и аз го ползвам за Кино/Уеб Сървър/Тестове много неща в едно Smile
Отговори
#5
Жалко, иначе бих го върнал като Медиа Сървър. Досега само в OSMC съм видял да има читав HDMI-CEC драйвър, което ми позволяваше да управлявам Коди през дистанционното на телевизора (7 годишен 32" Самсунг LE32B650), което си е супер благинка!
Отговори
#6
Моят не поддържа HDMI-CEC /Samsung EU32F5000/ затова съм с външно дистанционно универсално на USB и всички функции му работят, колкото до приложенията няма да се откажа да видя защо този plexus не иска да свали acestream engine и ще го мъча докато не тръгне. Между другото от настройките на Pulsar има възможност да се настрой AceStream Engine да се стартира от външен източник /но не съм го пробвал/

Според мен проблема идва от това че плугина Pulsar вече не се поддържа и опитите за връзка до сайта дето разработчика е дал вече не са актуални
Код:
19:47:58 620.904663 T:1692759072   ERROR: CCurlFile::FillBuffer - Failed: Timeout was reached(28)
19:47:58 621.065857 T:1692759072   ERROR: CCurlFile::Open failed with code 0 for https://plexus.svn.codeplex.com/svn/trunk/Addon/addons.xml.md5
19:47:58 621.066162 T:1692759072   ERROR: Open - failed to open source <https://plexus.svn.codeplex.com/svn/trunk/Addon/addons.xml.md5>
19:47:58 621.066406 T:1692759072   ERROR: Failed to fetch checksum for directory listing https://plexus.svn.codeplex.com/svn/trunk/Addon/addons.xml for repository program.plexus.
19:47:59 622.062561 T:1325397024  NOTICE: Thread FileCache start, auto delete: false
Отговори
#7
До колкото чух девелопъра на Plexus се отказа, но адона продължава да се разработва и поддържа от tvaddons.ag 
Пробвал ли си с OpenElec вместо с OSMC? Аз вчера я разцъквах, но на одроид не на RP2 и когато Плексуса сваляше компонентите си ми изписа че се поддържа само RP2...

Освен това зелката и пулсара си тръгнаха перфектно под OpenElec-а
Отговори
#8
не съм опитвал OpenElec защото няма ssh команди смисъл много е орязано а така с osmc ползвам пълната функциналност Линукс+Домашен медия център
Отговори
#9
(19-11-2015, 14:12)Matrata написа: не съм опитвал OpenElec защото няма ssh команди смисъл много е орязано а така с osmc ползвам пълната функциналност Линукс+Домашен медия център

SSH на OpenElec и SAMBA са налични, но трябва да се активират!
Отговори
#10
OpenElec верно е по-орязан, все пак е "Embedded Linux Entertainment Center", но ssh и samba си има и тръгват от раз. Заслужава си поне да се пробва, но ако ще наблягаш на линукса май OSMC е по-добре.
Отговори


Теми, които вероятно са свързани...
Тема: Автор Отговори: Прегледи: Последна публикация
  Raspberry Pi 3 Model B harry_gg 51 73,857 14-05-2020, 22:19
Последна публикация: dstb
  Raspberry Pi2 + DVB Sky s960 olymp 13 19,411 15-03-2017, 13:17
Последна публикация: natrov
  Odroid C1+ и Коди медия център harry_gg 8 15,624 02-03-2016, 22:59
Последна публикация: harry_gg
  Добър wi-fi dongle за Raspberry Pi 2 bukibalamata 8 15,741 09-02-2016, 11:21
Последна публикация: bukibalamata

Отваряне на: