!!! ВАЖНО !!!

1) Във връзка с превенцията на зачестилите СПАМ теми във форума, паролите на всички потребители бяха автоматично инвалидизирани на 22 Май 2024 14:20 ч.. За да възстановите своята парола (и създадете нова), моля използвайте опцията за забравена парола тук.
2) Ако акаунта ви е "баннат", без да знаете защо, вероятно от ваше име са публикувани СПАМ съобщения.
Съжаляваме за причиненото неудобство. При проблеми с възстановяването на паролата или баннати акаунти, моля пишете на kodibg в гмаил.ком или във Фейсбук страницата на КодиБГ Форум тук

Привет, Гост
Трябва да се регистрирате преди да може да публикувате на нашия сайт.

Потребителско име
  

Парола
  





Търси форуми

(Разширено търсене)

Форумни статистики
» Членове: 5,173
» Последен член: vvas
» Форумни теми: 1,119
» Форумни публикации: 20,300

Пълна статистика

Последни теми
Хранилище за добавки на M...
Форум: Компоненти за Kodi
Последна публикация: Topper
10-09-2024, 09:33
» Отговори: 32
» Разглеждания: 34,276
Електронен програмен спра...
Форум: Ръководства и полезни връзки
Последна публикация: Majide
06-09-2024, 13:59
» Отговори: 1,275
» Разглеждания: 1,603,918
Kodi крашва на Samsung S2...
Форум: Общи дискусии, проблеми и решения
Последна публикация: Mountebank
02-09-2024, 18:00
» Отговори: 0
» Разглеждания: 47
BG/World Online TV
Форум: Компоненти за Kodi
Последна публикация: martinstz
28-08-2024, 01:54
» Отговори: 2
» Разглеждания: 1,000
FilmiFen
Форум: Компоненти за Kodi
Последна публикация: Zvez
18-08-2024, 13:09
» Отговори: 14
» Разглеждания: 10,685

 
  Kodi крашва на Samsung S23 Ultra и Tab S9 Ultra
Публикувано от: Mountebank - 02-09-2024, 18:00 - Форум: Общи дискусии, проблеми и решения - Без отговори

Здравейте приятели!

Имам един и същи проблем с две устройства на Самсунг. И при двете проблема е един и същи - в момента в които кликна да стартирам филм от Замунда или Арена и Коди крашва и се затваря. 
Това което опитах до момента:
1. Нова инсталация на 64 битова версия, последен билд
2. Елементум последен билд 64 битова версия.
3. Намаляване на честотата на екрана на 60Hz
4. Намаляване разделителната способност на екрана на Full HD
5. Преместване на Коди на SD карта

Проблема е абсолютно индентичен. И двете устройства са с Андроид 14 УИ 6.1 
Опитах да преровя целия интернет, но не намерих никъде някой да се оплаче от същия проблем. А и английския не ми е сила, за да се опитам да пиша на него.

Това е линк към лог които успях да сваля след големи перипетии: https://drive.google.com/file/d/128gyt6o...drive_link

Предварително благодаря на всеки които отдели от времето си за да ми помогне!

Принтирай

  Filmix
Публикувано от: beny1961 - 02-08-2024, 13:15 - Форум: Компоненти за Kodi - Отговори (1)

Здравейте,
Имам следния проблем с коди: Лаптопът ми е Lenovo 540p, Winows 10. Използвам добавката Filmix v1.4.4. След като пусна някакъв филм, коди замръзва винаги след 15-20 секунди. Променял съм настройките за хардуерно ускорение и всички допълнителни вариации като: DVXA, Software, Pixel Shader. В някои случаи при смяната на тези настройки успявам да изгледам целия филм, но при нов избор на филм отново коди омега 21 отново замръзва. Проблемът е само при добавката Filmix под Windows 10, Windows 11. Под линукс и макинтош си работи нормално. Затова пиша в този раздел за операционна система Windows.

Принтирай

Lightbulb Препоръки за създаването на video addon
Публикувано от: Majide - 08-07-2024, 21:21 - Форум: Програмиране - Без отговори

Когато решите да създавате video addon за Kodi е добре да обмислите предварително нещата: дали е целесъобразно и добре ли ще се получи или само половинчато... В тази тема ще разгледам някои фактори, които е хубаво да вземете под внимание.

ЛЕГЕНДА НА ПОНЯТИЯТА
видео хостинг -> сайт за споделяне на видео клипове за вграждане в други сайтове (например YouTube. При него по подразбиране видеата са публично достъпни за търсене чрез търсачка и в каталози, а при повечето други хостинги са частни и достъпни, само ако разполагате с директен линк до страницата им);
IA -> Inputstream Adaptive addon за Kodi (да не се бърка с AI). Поддържа допълнителни формати субтитри, манифести, DRM и други екстри, като адаптивен стрийминг (които вградения плейър в Kodi не поддържа);
API -> Application Programming Interface (да не се бърка с Агенция Пътна Инфраструктура). Обезпечава правила на форматирани заявки между клиент и сървър и гарантира конкретен формат и съдържание на отговора на конкретна заявка къмто съответен възел (ендпойнт). Най често, форматът на отговорите е JSON или XML, а заявките съдържат някакъв API Key за достъп (статичен или динамичен).
URL resolver -> скрипт за извличане на директни "пускаеми" линкове. Използва се за резолфване на Obfuscation code, Minified code, криптиран код с някакъв шифър или просто изкуствено усложнен до някакъв математически израз на Javascript, който би отказал почти всекиго да го подхване... Такива резолфвъри са yt-dlp, Universal URL Resolver, ResolveURL и др. (аз използвам последния, понеже лесно се вгражда в Kodi и активно се поддържа).

ПРЕПОРЪКИ
- Сайта да разполага с API
- Сорс кода на сайта да не се променя често
- Сайта да използва вътрешен видео хостинг
- Сайта да използва външен видео хостинг, за който разполагате със скрипт за извличане (някакъв URL resolver)
- Сайта да предлага отделни субтитри (за не дублираното съдържание) или hardsub в самите кадри

ЛОШИ ВАРИАНТИ
- Сайта не разполага с API и се налага да скрейпвате сорс кода с регулярни изрази
- Сорс кода на сайта бива променян всяка седмица или дори по-често
- Сайта използва външни видео хостинги (голям брой или пък малко, но екзотични и рядко използвани), за които няма наличен скрипт за извличане
- Сайта не предлага никакви български субтитри или пък са вградени в манифеста на стрийма
- За защита на стриймовете в страниците се използват някакви Javascript-ове
- Сайта използва неподдържан формат за DRM

Ако си избирате сайт за който да напишете addon за Kodi е препоръчително той да разполага с API, защото резултата ще е надежден, стабилен и ще продължава да работи без значение на козметичните промени в сорс кода на фронтенда (сайта). С API разполагат само големите стрийминг услуги. Малките любителски проекти от типа Wordpress с някакъв Movie скин отгоре не разполагат с нищо подобно, освен вграденото в Wordpress REST API. По принцип, дори и да го използвате, резултата от заявките до него пак ще изискват регулярни изрази, така, че малко се обезмисля използването му, но в някои случаи е наистина полезно - когато сайта е зад Cloudflare! И така... 

Когато трябва да скрейпнете заглавието на филма, линка към неговата страница в сайта, обложката му и евентуално други елементи като описание, времетраене и т.н., не се опитвайте да го направите наведнъж с един регулярен израз: С една заявка прочетете цялата страница и запишете отговора й в една променлива и с отделни регулярни изрази скрейпвайте поотделно каквото потрябва от този отговор! По този начин правите само една заявка към самата страница и можете да прочитате разхвърляни из нея тагове с метаданни  (както е в повечето от случаите). Изпращайте оригиналните хедъри при заявката ви, същите, които и вашия собствен браузър би изпращал при отварянето на тази страница. По този начин трафикът от заявките на потребителите (на вашия addon) ще бъде неразличим от "органичния" трафик на web browser-а на потребителите на сайта.

Сорс кода на сайта се променя прекалено често: ако няма стабилен API за достъп до услугата, то не си правете труда изобщо да се захващате, защото е уморителна игра на котка и мишка.

Видео хостинг: В идеалния случай, ще се използва вътрешен видео хостинг т.е. видеата винаги ще са работещи (ще се отварят), няма да бъдат свалени от хостинга поради неактивност или предявени претенции за нарушени авторски права. В сравнително оптимистичните случаи, се използва само един външен хостинг т.е. има да имплементирате кода за извличане на стриймовете от едно място. Хубаво е, ако кода на страница за вграждане (iframe) използва открит кода на стриймовете, лесен за скрейпване с регулярни изрази. В повечето случаи обаче, имаме Obfuscation code и се налага да разчитате на чужд URL resolver. Трябва да помислите, как/откъде потребителите ви да получават редовни ъпдейти на URL resolver-а, защото той е измежду най-важните компоненти на вашия addon, въпреки, че не го разработвате вие. Ако той е ъпдейтнат има голяма вероятност да разполага с актуален resolver за външния хостинг, който ви тормози. Например, може да предвидите инсталация на хранилище откъдето URL resolver-а да се ъпдейтва автоматично.

Субтитри и DRM: При перфектни обстоятелства, в кода на страницата с iframe-а ще има директен линк до файл със субтитри, какъвто Kodi поддържа. Чрез съответните python команди, ще можете да ги зареждате след стартиране на видеото. Такъв късмет се случва сравнително рядко. Също много добър вариант е да намерите сайт, където субтитрите се вграждат като hardsub в самите кадри на видео файловете. В повечето случаи имаме "манджа" от множество различни видео хостинги в които заедно с видео файла е ъплоуднат и файл за субтитри. При някои от тях, файла си стои външен и плейъра им го зарежда, ако е наличен и съвпадне като език с този на web browser-а. При останалите случаи, субтитрите се вграждат в манифеста HLS/MPD на видео файла. Вградения плейър в Kodi ffplay (ffmpeg) не поддържа MPEG DASH манифести, но поддържа HLS и при това, само половинчато и не поддържа субтитрови стриймове в HLS, както и AES криптиране на чънковете (DRM). На помощ в такъв случай, може да разчитате само на IA, защото той поддържа както различни формати субтитри от Kodi (като например WebVTT), така и вградени субтитри в манифестите, така и допълнителни манифести като MPD и ISM. Също така поддържа и Google Widevine DRM, а в недалечното бъдеще и на ClearKey и Microsoft PlayReady. Накрая, ще бъде добавена поддръжка и на Apple FairPlay (според "пътната им карта"). За добавки, ориентирани към родна аудитория е несериозно да очаквате хората да търсят ръчно субтитри, чрез добавки за субтитри, при условие, че в самия сайт автоматично си зареждат!

Защити: Ако сайта е изградил някаква форма на защита за скриване на самите iframe-ове или чрез Javascript инжектира съдържанието в себе си, ще се наложи да възпроизведете въпросната функционалност чрез python, иначе добавката ви няма да достигне до съдържанието, което очаквате да зарежда! Използването на специални хедъри, потребителски ключове, потребителски сесии (изискват login в сайта с валиден акаунт), Obfuscation code, anti-adbloker-и, anti-developer-tools, Cloudflare и т.н. други мизерии се срещат под една или друга форма, понякога самостоятелно, а друг път като комбинации между тях. Това не бива да ви отказва. Дайте си достатъчно време да експериментирате, да изпробвате различни варианти, докато намерите работещо решение и да го приложите.

Принтирай

  MAX
Публикувано от: Georgi1957 - 25-06-2024, 08:22 - Форум: Компоненти за Kodi - Отговори (4)

Здравейте. Инсталирах addon-a Max от хранилището на slyguy. При отваряне не дава възможност за вписване с имейл и парола. Какава може да е причината. Благодаря предварително.

Принтирай

Music Четец на Аудио Книги
Публикувано от: Majide - 19-05-2024, 13:18 - Форум: Програмиране - Без отговори

Целта на проекта е създаването на Audio Addon за четене на книги, през Коди на български език.

В интернет пространството се намират аудио книги на български език, но предимно стари, които да са със свободен достъп. Също така количествено са съвсем малко, че да представляват интерес. Затова пренасочваме архитектурата към изчитане на глас на подадени в текстов формат книги - ще използваме TTS (Text to Speech).

1. Ще ни трябва някакъв python модул, който да прави интеграцията между Kodi addon-а и TTS модула. Може да използваме например voicebox: https://pypi.org/project/voicebox-tts/ Измежду всички TTS енджини, които той поддържа: ElevenLabs, eSpeak NG, Google Cloud Text-to-Speech и gTTS "говорят" на български език, а: Amazon Polly и Pico TTS не "говорят" на нашия език.

2. Трябва да изберем подходящ TTS енджин, който да притежава български глас. Някои от изброените в т.1 енджини са платени и за тях тарифата е твърда месечна такса и лимит на броя символи/знаци, обработени през онлайн API-то на платформата им. Други са безплатни за конкретна употреба, стига да не се нарушават правилата им на употреба. Интересен например е TTS енджинът на българската компания SkyCode, която беше известна с програмата за офлайн превод на текст към български език: WebTrance. Техния енджин поддържа мъжки и женски български гласове и има приложение за Андроид, което може да се ползва офлайн. То, ако става дума и в новите Андроид устройства си има вграден български глас, разработен от Google, който също може да си използвате офлайн. Въпросът е, какъв енджин да изберем, който да се използва офлайн (по възможност, предвид огромното количество текст, което ще му подаваме) и да бъде съвместим с всички или поне повечето системи, върху които работи Коди. Измежду поддържаните от voicebox-tts енджини се спрях на eSpeek NG. Той е напълно офлайн, поддържа един мъжки български глас, безплатен е и може да се инсталира в Linux, Windows, Mac OSX, BSD, Solaris (не представлява интерес) и евентуално в Андроид (когато е инсталиран в Андроид, не съм сигурен, как точно ще бъде стартиран???).

3. За осигуряване инсталацията на TTS енджина, той трябва да е е с малко зависимости, лесен за компилиране и разполагане. Аз работя под Линукс и затова ще го пробвам на x86_64 битов Ubuntu, както и на aarch64 LibreELEC. За по-лесен деплоинг, без нужда от рекомпилация, използвам скрипта tts_addon_bundler. Във файла tts_addon_bundler.sh посочих:
Цитат:ADDON_VERSION=0.1.1
LE_VERSION=12.0
KODI_VERSION=v21
и деплойнах два пъти съответно за x86_64 и aarch64. Инсталационния пакет, може да се инсталира в Коди, като всяка една друга добавка. Може да тествате конкретен език/глас, през терминала на операционната система, например:
Код:
kodi@xbmc:~/Свалени/tts_addon_bundler-main/build/espeak-ng/x86_64/script.module.espeak-ng/bin$ ./espeak-ng -v bg "Здравей приятел! Как си днес? Ще ходиш ли на работа?"
Гласът звучи много брутално и роботизирано. Не бих могъл да го изтърпя повече от 30 секунди! Можете да го тествате и онлайн през тази страница. По принцип, добрите гласове изискват повече хардуерни ресурси, натоварват повече, а най-съвременните са базирани на невронни мрежи. Това означава, че някой ден, когато всяко хардуерно устройство притежава и NPU чип, ще може да изпълнява локално такива AI гласове (с изкуствен интелект) или пък да превежда субтитри на филмите в Коди напълно локално/офлайн. При това доста качествено.

4. Принципът на действие измислих да е такъв: През интерфейсът на Коди се браузва сайтът на Читанката или друг сайт за електронни книги. Когато бъде избрана конкретна книга, тя се листва в Коди като директория. В нея всяка страница, ще се показва като отделен елемент за възпроизвеждане - в случая аудио съдържание. Потребителя избира "четвърта страница" и текстът от нея се изпраща през voicebox-tts към eSpeek NG, който в реално време, започва да го чете на глас. Звуковия файл няма да се съхранява локално, за да не пълни локалния сторидж на устройството. Когато бъде прочетена конкретната страница/аудио елемент, Коди автоматично преминава към следващия в директорията/книгата. Няма да подаваме цялата книга наведнъж, заради лимита в енджина и хардуерните ресурси на устройството.

В общи линии, това е идеята. Ако сте прочели проекта до края, вероятно сте разбрали, че не започвам да го правя, въпреки, че може, защото хубавите български гласове са платени (доста скъпа е употребата им през API) и за локално използване не намерих добър български глас, който да работи и под Линукс. Някой ден, да се надяваме докато сме живи, ще се промени ситуацията. Идват и други интересни приложения на AI, които ще намерят място в Kodi, но поне половината от тях ще бъдат свързани с обработка на текст:

- командване на Коди с гласови команди (има го тук, там);
- превеждане на субтитри офлайн от един език към друг, директно в Коди (има го, но онлайн за момента);
- четене на текстови файлове с книги; списания; вестници и др. сайтове през Коди;
- превеждане на дублажа на видеото в Коди напълно офлайн от един език към друг! При наличие на два български гласа М/Ж, на съответните герои/участници във видеото ще бъде избиран подходящ глас (измежду наличните) - разбира се от AI. Той ще прави всичко това.

Към момента, всичко това ни звучи като научна фантастика, но ако сте чели книгите на Жул Верн, вероятно усещате как духа вятъра на промяната Cool

Принтирай